یادداشت*نان جداگرهای لرزه ای در تبریز برای کیست؟! | پایگاه سازه خبر
چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ | Wednesday, 24 July , 2024
شناسه خبر:60735    ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۲
یادداشت
نان جداگرهای لرزه ای در تبریز برای کیست؟!

بیش از یک دهه است که نام سیستم جداگرهای لرزه ای در تبریز به گوش می رسد ولی در عمل اتفاق خاصی مشاهده نمی شود.

به گزارش سازه خبر، جداساز یا جداگر‌های لرزه‌ای تجهیزات کنترل لرزه ای هستند که در جداسازی سازه و یا طبقاتی از سازه از زمین به منظور کاهش نیروی لرزه‌ای وارده در زمان رخداد زلزله استفاده می گردد. جداسازهای لرزه‌ای جایگزین اتصال صلب ساختمان به تکیه‌گاه آن یعنی فونداسیون می‌شوند. روی هم رفته جدا نمودن اسکلت ساختمان از فونداسیون با سیستم جداگرهای لرزه ای، سبب می شود درحالی که زمین زیر سازه در حال لرزش است، سازه ساختمان طبق قانون اینرسی در جای خود ثابت مانده و چندان دچار حرکات جانبی نشود. استفاده از سیستم جداساز لرزه ای ساختمان، فرکانس بار لرزه ای وارد شده به ساختمان را کاهش می دهد و سبب می شود انرژی بسیار کمتری به سازه منتقل شود.

 

جداگرهای لرزه ای در تبریز

نام سیستم جداگرهای لرزه ای در تبریز در اواخر دهه ۸۰ شمسی به واسطه برگزاری چندین دوره کنفرانس مقاوم سازی به گوش مهندسان، کارشناسان  و فعالان حوزه ساخت و ساز رسید و پس از آن هم چندین نشست و سمپوزیوم در این زمینه طی سالهای بعدی آن برگزار شد که عمده ترین آنها با حضور ساسان محاسب یکی از اساتید دانشگاه ایرانی مقیم سوئیس بود که چندین مرحله در تبریز به برگزاری سمپوزیوم در زمینه سیستم جداگرهای لرزه ای اقدام نمود. پس از آن نیز موضوع سیستم جداگرهای لرزه ای توسط ژاپنی هایی که به تبریز سفر می کردند طرح شد و وضعیت به گونه ای شد که دیگر کسی نبود که در زمینه ساختمان تحصیل نکرده و فعالیت ننموده باشد و نام سیستم جداگرهای لرزه ای را نشنیده باشد. در همان دوران نیز که بازار طرح موضوع سیستم جداگرهای لرزه ای داغ بود بحث احداث ساختمانهایی با بهره گیری از سیستم جداگرهای لرزه ای در تبریز به وفور به گوش می رسید اما در عمل خبری نبود.

 

نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی و سیستم جداگرهای لرزه ای

در هر دوره در کنار طرح نام سیستم جداگرهای لرزه ای نام سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی نیز مشاهده می شد که البته طبیعی نیز بود چراکه این سازمان بگونه ای بزرگترین متولی نظارت بر حوزه ساخت و ساز در استان می باشد اما آنچه که بیش از یک دهه سوال برانگیز بوده این است که چرا با اینکه تا این حد بر موضوع سیستم جداگرهای لرزه ای تاکید می شود و دوره های مختلف و نشست های متعدد علمی برگزار می گردد ولی علنا هیچ سازه ای با بهره گیری از سیستم جداگرهای لرزه ای که مورد تائید مجامع علمی دنیا بوده در تبریز عملیاتی و اجرایی نشده است؟ حتی با اینکه بر اجرای سیستم جداگرهای لرزه ای در سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرفی در سازه ها تاکید می گردد ساختمان جدید این سازمان که طی ۶ یا ۷ سال گذشته احداث شده هم از سیستم جداگرهای لرزه ای بهره ای نبرده است!

 

جداگرهای لرزه ای تئوری یا عملی!

طی یک دهه گذشته همانطور که ذکر شد نام سیستم جداگرهای لرزه ای بسیار به گوش رسید و در کنار آن نام کشور ژاپن نیز همواره مطرح می گردید اینکه توسط مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان اذربایجان شرقی بر موضوع پر اهمیت سیستم جداگرهای لرزه ای که رابطه مستقیم با جان و مال مردم داشته و اجرای آن باعث کاهش تلفات زمین لرزه می گردد قابل قبول بوده که در راستای ماموریت و وظایف این سازمان می باشد اما نکته اینجاست که چرا موضوع سیستم جداگرهای لرزه ای در یک دهه گذشته صرفا در حد تئوری و برگزاری دوره و نشست باقی مانده و عملیاتی و اجرایی نمی گردد؟! سازمان نظام مهندسی ساختمان بر اساس وظایفی که قانون گذار بر این سازمان محول کرده توانایی ابلاغ استفاده یا عدم استفاده از هرگونه سیستم یا تکنولوژی در اجرای سازه ها را دارا می باشد و اینکه تاکنون چرا برای اجرای سیستم جداگرهای لرزه ای در سازه ها اقدام عملیاتی صورت نگرفته و صرفا در این زمینه به برگزاری دوره و نشست اقدام شده است موضوعی است که باید روسای این سازمان در این زمینه پاسخگو باشند.

 

نان جداگرهای لرزه ای در تبریز برای کیست؟!

همانطور که ذکر شد موضوع جداگرهای لرزه ای تاکنون صرفا در حد یک بحث تئوری بوده که در سطح تبریز عملیاتی نشده است که باید دلیل عدم عملیاتی شدن آن و عدم بهره گیری از این سیستم در احداث سازه ها با وجود برگزاری چندین دوره و نشست و تاکید مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی بر آن بررسی شود. موضوع دیگری که نیز باید مورد بررسی نهادهای نظارتی قرار گیرد این بوده که دلیل اصرار و تاکید بیش از اندازه بر سیستم جداگرهای لرزه ای چیست و چرا همواره با طرح این موضوع نام ژاپنی ها  به گوش می رسد! بطوریکه کشورهای بسیار دیگری نیز در زمینه سیستم جداگرهای لرزه ای پیشرو می باشند.

موضوع ضرورت بیان دستاوردهای ارتباط با ژاپنی ها و مراوده با آنها طی ۱۰ سال گذشته در زمینه های فنی و مهندسی که سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی همواره یک پای کار بوده طی سال گذشته مورد سوال قرار گرفته و اینکه این مراودات تا چه حد منجر به ارتقا دانش فنی و عملیاتی مهندسان تبریز و استان شده است موضوعی است که بایستی به آن پاسخ داده شود. روی هم رفته به نظر می رسد اگر طرح سیستم جداگرهای لرزه ای طی یک دهه گذشته برای تبریز و مردمانش آب نداشته برای عده ای نان داشته است! و بهانه ای بوده است برای مراوده با ژاپنی ها!

 

و نتیجه اینکه…

به هر حال آنچه که تاکید بر آن لازم و ضروری بوده این است ” پایگاه سازه خبر” به عنوان رسانه ای مستقل و مطالبه گر که به صورت تخصصی در شمالغرب کشور به بررسی موضوعات مختلف حوزه شهری، راه و ساختمان می پردازد پیگیر موضوع مطرح شده در این یادداشت می باشد و تاکید بر این موضوع نیز ضروری است که بر اساس تاکیدات و منویات مقام معظم رهبری و لزوم توجه به موضوع جهاد تبیین در راستای بیان دستاوردها و اقدامات مثبت صورت گرفته به مردم، واجب بوده که دستاوردهای سازمان نظام ساختمان در مراودات ۱۰ ساله با ژاپنی ها تبیین شود و در خصوص این مراودات اگر شائبه ای هم وجود دارد برطرف گردد. در غیر این صورت ” سازه خبر” پیگیر موضوع تا حصول نتیجه و بیان آن به مردم از نهادهای بالادستی خواهد بود.

 

 

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir