امضای تفاهم‌نامه مقابله با پولشویی در بنیاد مسکن | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ | Tuesday, 18 June , 2024
شناسه خبر:65537    ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۲
امضای تفاهم‌نامه مقابله با پولشویی در بنیاد مسکن

بنیاد مسکن و مرکز اطلاعات مالی کشور در راستای اجرای قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، تفاهم‌نامه امضا کردند که در این مراسم، صالحی رئیس بنیاد مسکن گفت: گردش مالی سنگین بنیاد مسکن با توجه به تنوع اجرای پروژه‌های عمرانی و ماموریت‌های آن در طرح‌های مسکونی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده نیازمند نظارت عالیه از سوی دستگاه‌های مسؤول است.

به گزارش سازه خبر، غلامرضا صالحی – رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی – در حاشیه امضای تفاهم‌نامه اجرای قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اظهار کرد: با توجه به تنوع اجرای پروژه‌های عمرانی و همچنین گستردگی مأموریت بنیاد مسکن در سطح شهرها و روستا دارد تمامی فعالیت‌های این نهاد انقلابی در دو بخش اعتبارات استانی، ملّی و داخلی انجام می‌شود.

وی افزود: در حوزه طرح‌های روستایی دولت تمام وظایف عمرانی خود را به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان نماینده خود محول کرده و بالطبع اعتبارات عمرانی روستاها به بنیاد مسکن واگذار می‌شود. همچنین بر اساس قانون تمامی وظایف دولت در حوزه بازسازی مناطق آسیب‌دیده از بلایای طبیعی به بنیاد مسکن واگذار شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکید کرد: در حوزه مسکن شهری هم بنیاد مسکن مأموریت‌هایی مثل مسکن مهر، اقدام ملی و طرح نهضت ملی را که از طرف دولت به این نهاد انقلابی محول شده به عهده دارد. جدای از آن به عنوان متولی ساخت مسکن، پروژه‌هایی را در سطح کشور در حال اجرا دارد که مجموع این وظایف قانونی حجم قابل ملاحظه‌ای از گردش مالی را برای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایجاد کرده است.

صالحی ادامه داد: طبیعتاً چنین گردش سنگین مالی نیازمند یک نظارت عالیه از سوی دستگاه‌های مسئول است. به همین دلیل تفاهم‌نامه اخیر با هدف هم‌افزایی و بهبود عملکرد سیستم و کارایی بیشتر مالی میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مرکز اطلاعات مالی کشور منعقد شده است.

صالحی گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه آموزش‌های لازم برای شفافیت‌های مالی از سوی مرکز اطلاعات مالی کشور به کارکنان بنیاد مسکن داده خواهد شد.

هادی خانی  – معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس مرکز اطلاعات مالی مبارزه با پولشویی – نیز در جریان امضای این تفاهم‌نامه گفت: تمامی مفاسدی که در نقاط مختلف دنیا و از جمله کشورما  شکل می‌گیرد، محصول درآمدهای نامشروع و اصطلاحاً پول‌های کثیفی است که در روابط مالی مبهم ایجاد می‌شود. این پول‌ها در نهایت مسیر پولشویی را طی می‌کند و وارد چرخه اقتصادی کشور می‌شود.

وی مبارزه با پولشویی را یکی از مؤثرترین و کارآمدترین شیوه‌های مبارزه با فساد در مجامع مختلف معرفی کرد و گفت: باید مانع شویم که یک فرد مفسد پول های ناشی از عمل مجرمانه خودش را در روابط اقتصادی استفاده کند و به تبع آن نتواند از این پول های کثیف استفاده کند.

رئیس مرکز اطلاعات مالی مبارزه با پولشویی افزود: باید بپذیریم که مبارزه با فساد در کشور تا به امروز متمرکز بر مبارزه با فاسد بوده تا فساد این رویه باید تغییر کند.

خانی ضمن تأکید بر برخورد با فعل در پولشویی اظهار کرد: نوع نگاه مبارزه با پولشویی برخورد با فعل است. باید به سمتی برویم تا مانع شویم که اشخاص فاسد بتوانند از پول‌های کثیفشان استفاده کنند و به مرور زمان انگیزه فساد از بین برود. قطعاً مجموعه بنیاد مسکن و گردش مالی بالایی که در مجموعه پروژه‌ها وجود دارد می تواند در رصد جریانات مالی در تقویت جریان مبارزه با پولشویی مؤثر باشد.ایسنا

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir