گفتگوی اختصاصی *گفتگوی سه ساعته شهردار کلانشهرتبریز با “سازه خبر” | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ | Tuesday, 18 June , 2024
شناسه خبر:66742    ۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۰
گفتگوی اختصاصی
گفتگوی سه ساعته شهردار کلانشهرتبریز با “سازه خبر”

“یعقوب هوشیار” شهردار کلانشهر تبریز در دفتر پایگاه ” سازه خبر” نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی حوزه شهر، راه و ساختمان شمالغرب کشور حاضر شد و ضمن دیدار با اعضای تحریریه این رسانه با سید حسین هاشمی سردبیر این رسانه پیرامون مسائل کلانشهر تبریز، مدیریت شهری، پروژه های عمرانی و … به گفتگو پرداخت.

به گزارش سازه خبر، شهردار کلانشهر تبریز در حضور حدودا سه ساعته خود در “سازه خبر” در خصوص موضوعات مربوط به مسائل شهری تبریز به گفتگو پرداخت، وی در ابتدا از دغدغه های خود در حوزه رسانه ها سخن گفت.

 

انتظار تعریف از رسانه ها را ندارم

هوشیار گفت: من اعتقاد دارم رسالت رسانه ها بسیار سنگین است و در عین حال فعالان حوزه رسانه کار بسیار سخت و پر تنشی دارند، جایگاه رسانه ها به حدی است که می توانند ابزاری برای برنامه ریزی مدیران در کشورها باشند اما در عین حال فعالیت در حوزه رسانه ها یک تیغ دو لبه است همانطور که رسانه ها میتوانند در جهت تقویت منافع ملی قدم بردارند میتواند با یک حرکت اشتباه به منافع ملی آسیب بزنند پس بایدافراد حرفه ای با سواد رسانه ای بالا مدیریت رسانه ها را عهده دار شده و فعالیت نمایند تا از بروز رفتارهای هیجانی و غیرحرفه ای آسیب زننده که برای مردم و جامعه هزینه زاست جلوگیری شود.

وی افزود: تعامل و ارتباط با رسانه های حرفه ای قطعا می تواند راهگشا باشد و در کنار آن رسانه های تخصصی می توانند مسیر درستی را برای مدیران نشان دهند که ” سازه خبر” به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه مسائل شهری عملکرد قابل قبولی در این زمینه داشته و توانسته جایگاه مناسبی برای خود ایجاد نماید.

شهردار تبریز تاکید کرد:مطالبه گری وظیفه رسانه است و من هم به آن قائل هستم و انتظار تعریف و تمجید از رسانه ها را ندارم ولی کاملا معتقدم که رسانه ها باید فضای امید ایجاد نمایند و صرفا به بیان کاستی ها اقدام نکنند و پیشرفت ها و دستاوردها را نیز بیان کنند تا مردم امیدوار شوند.

وی اظهار داشت: من از رسانه ها انتظار دارم بر اساس داده های ناقص تحلیل ارائه نکنند و برای تهیه مطلب و گزارش در خصوص موضوعات از افراد با سواد و کارشناسان مطلع نظرخواهی کرده و راهکار بخواهند به طور مثال اخیرا در خصوص کریدور اتصالی خط یک مترو به خط دو  آقای رشیدی عضور شورای شهر تبریز مواردی را مطرح کردند وقتی سوال کردم خب در این خصوص چه پیشنهادی دارید چیزی نگفتند! و برخی رسانه ها نیز همان موارد را منتشر کردند بدون اینکه راهکاری ارائه کنند.

 

 

تبریز، پایلوت مدیریت واحد شهری

هوشیار در پاسخ به اینکه نقش شهرداری تبریز را در چالشها و مشکلات شهری تا چه حد ارزیابی می کند؟ اظهار داشت: طبیعتا وقتی مردم اعضای شورای اسلامی شهر را انتخاب می کنند اعضای شورا نیز رفع نیازهای مردم را از شهرداری مطالبه می کنند پس شهرداری همواره در راس مشکلات و معضلات شهری قرار می گیرد و با این اوضاع باید حتما پاسخگو هم باشد اما نکته اینجاست تا زمانیکه مدیریت واحد شهری در شهرها مخصوصا کلانشهرها اجرایی نشود تمامی فشارها روی شهرداری و شورا خواهد بود قطعا سایر دستگاهها هم در مسائل شهری دخیل هستند اما فعلا شهرداری است که بیشتر به چشم می آید.

وی اضافه کرد: دیر یا زود همه شهرها به سمت اجرای مدیریت واحد شهری پیش خواهند رفت و امیدواریم این اتفاق زود بیفتد حتی به وزیر محترم کشور در سفرش به تبریز اعلام کردم آماده ایم مدیریت واحد شهری را به عنوان پایلوت در تبریز اجرا کنیم در این مسیر حداقل ۱۲ دستگاه در زیر مجموعه شهرداری قرار گرفته و شهرداری آنها را راهبری می کند، کار سختی است اماغیر ممکن نیست.

 

عمران خوانده ام و نظر می دهم

سردبیر سازه خبر به شهردار تبریز گفت که شنیده می شود اجرا و عدم اجرای برخی پروژه ها با نظر شخصی شما در تبریز صورت می گیرد که یعقوب هوشیار در این باره گفت: تمام فعالیتهای ما در چهار چوب بودجه و برنامه ریزی های تصویب شده انجام می شود و خارج از آن کاری انجام نمیدهیم مگر آنکه ضرورت ایجاب کند اما با توجه به اینکه رشته من عمران است و در این حوزه سالها فعالیت کرده ام قطعا نظر می دهم به هر حال بعضی پروژه ها پیشران هستند و در اولویت قرار دارند. به طور مثال برای ساماندهی و تعریض اتوبان شهید کسایی من قطعا نظر مستقیم داشتم تا عملیاتی شود با در نظر گرفتن اینکه اتوبان شهید کسایی در حوزه شهرداری تبریز نبود ولی چون مردم با مشکل مواجه بودند در اولویت کاری شهرداری تبریز قرار گرفت ولی اینکه گفته شود همه چیز با نظر صرف بنده است درست نیست.

 

به بهانه ترافیک هویت سازی نکنیم؟!

احداث مجتمع تجاری در میدان ساعت تبریز توسط شهرداری این شهر که مورد انتقاد مردم، برخی اساتید دانشگاه و تعدادی از اعضای شورای شهر تبریز قرار گرفته است موضوع دیگری بود که در خصوص آن از شهردار تبریز سوال شد که وی در این باره گفت: هدف از احداث مجتمع تجاری در میدان ساعت تبریز بازسازی و باز آفرینی است اصلا هم در این زمینه تفکر تجاری نداریم بلکه می خواهیم با همان معماری مجتمعی را در میدان ساعت احداث کنیم، آیا به بهانه نگرانی از معضل ترافیک در آینده ای که نمی دانیم به سبب توسعه علم دانش چه خواهد شد باید از هویت سازی و احیا هویت شهر اجتناب کنیم؟! برای ما هویت مهم است.

وی تصریح کرد:ما دراین پروژه تاکید به بازآفرینی داریم و کاملا معتقد هستیم احداث مجتمع تجاری در میدان ساعت تبریز به یکی از پروژه های مهم بازآفرینی کشور تبدیل خواهد شد.اینکه گفته می شود شهرداری تبریز با احداث این مجتمع دنبال درآمد زایی است درست نیست چراکه اگر آنجا را صرفا پارکینگ کنیم قطعا درآمد بیشتری خواهیم داشت اما برای ما بازآفرینی با پسوند هویت سازی بسیار اهمیت دارد.

 

 

وجود ۵۰۰ وانت بار مشکل آفرین در تبریز!

شهردار تبریز در مورد موضوع وانت بارها و جمع آوری آنها از سطح شهر که در اواخر سال گذشته توسط شهرداری تبریز آغاز شد و ولی پس از چندی اوضاع به حالت قبل بازگشت نیز به” سازه خبر” گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته ۴۷ هزار وانت بار در سطح تبریز فعالیت می کنند که از این تعداد حدود ۵۰۰ دستگاه برای شهر مشکل آفرین هستند سال گذشته بر اساس هماهنگی با مقام قضائی حکم شش ماهه برای توقیف این وانت بارها دریافت شد اما پس از آن مدت دوباره به سطح شهر بازگشتند بواقع برای حل این معضل باید قوانین اصلاح شود قوانین فعلی قدرت بازدارندگی کافی ندارند شهرداری تبریز با ۲۰۰، ۳۰۰ نیرو نمی تواند به تنهایی با وانت بارهایی که باعث ایجاد سد معبر و معضلات اجتماعی در شهر می شوند مقابله کند.

وی افزود:با این حال بازهم از قوه قضائیه در خواست مجوز برای جمع اوری وانت بارهای مشکل آفرین را کرده ایم ولی مردم هم باید آگاه شوند که خرید از برخی وانت بارها به جهت سلامت و میزان محصول صحیح نیست و در این راستا رسانه ها نیز بایستی برای فرهنگ سازی در این زمینه برای مردم ، شهرداری تبریز را یاری نمایند.

 

رسیدگی به ساختمانهای نا ایمن متولی ندارد!

یعقوب هوشیار در پاسخ به این سوال که چرا در حالیکه ساختمانهای ناایمن تبریز شناسایی شد و لیست آن تهیه شد ولی اقدام مهمی در این راستا صورت نگرفت؟ اظهار داشت:در زمینه ساختمانهای ناایمن نیز بازهم بحث قانون و شانیت دستگاهها مطرح است، بواقع موضوع ساختمانهای ناایمن اصلا برای شهرداری موضوعیت و ربطی ندارد مثلا در مقابل پاساژ امت ما چکار میتوانیم بکنیم؟ ما میتوانیم تسهیل گذار و مشوق باشیم تا مثلا عوارض دریافت نکنیم یا فقط میتوانیم اخطار بدهیم ولی قانونا نمی توانیم ساختمان یا مجتمعی را تعطیل کنیم!اینجا خلاء قانونی وجود دارد تکلیف واقعا مشخص نیست، قانونگذار مشخص نکرده است که متولی رسیدگی به ساختمانهای ناایمن کدام دستگاه بوده و چه اقدامی باید انجام دهد.

وی تاکید کرد: در زمینه رسیدگی به وضعیت ساختمانهای نا ایمن که تعدادشان کم هم نیست باید با اصلاح قانون همه دستگاهها  مخصوصا شبکه بانکی کشور وارد عمل شوند در غیر این صورت نمی توان امیدی برا حل این معضل داشت البته برای اصلاح قانون در این زمینه وزیر محترم کشور پیگیر این موضوع بوده و ما نیز پیوسته موارد را به اطلاع ایشان می رسانیم و رسانه نیز باید مطلبه گری کرده و پیگر حل موضوع باشند.

 مشکلات خاوران حل می شود

شهردار تبریز در پاسخ به اینکه بالاخره تکلیف فاز دو خاوران و حریم جدا شده تبریز کی روشن می شود؟ گفت:متاسفانه در دوره گذشته  در یک شب ۲۰هزار هکتار زمین از تبریز جدا و هیچ واکنشی از مدیران ارشد ،شهرداری تبریز و شورای شهر وقت دیده نشد! این اتفاق واقعا فاجعه ایی برای توسعه تبریز بود از زمانیکه شهردار تبریز شدم پیگیر موضوع هستم به جهت توسعه شهر به هرحال باید ۵۰ سال بعد شهر راهم در نظر بگیریم با این اتفاقی که در دور پیش رخ داد بهترین نقاط شهری آسیب دید خاوران جزو نقاطی است که ضوابط شهری آنجا کاملا رعایت شده بود هیچ طبقه مازاد یا ماده صدی دیده نمیشود.

وی افزود: به هر حال پیگیر موضوع هستیم اما موضوع خاوران و حریم تبریز دارای پیچیدگی هایی است و نیاز به مصوبه هیئت دولت و شورای عالی شهرسازی دارد. خوشبختانه از هیت دولت مصوبه گرفتیم که بخش بزرگی از آن به حریم شهر بازگردانده شود و قسمتی محدوده و قسمتی از آن حریم شود در این راستا وزیر راه و شهرسازی نیز قول مساعد داد تا همکاری های لازم در این راستا به سرعت انجام شود.

هوشیار گفت:در فاز یک هم مشکل جدی داشتیم که حل شد مشکلات فاز دو هم در آستانه حل شدن است و جزو مواردی، البته زمان دقیقی برای حصول نتیجه نمیتوان اعلام کرد اما باید بگویم که در یک سال اخیر به اندازه ۳۰ سال گذشته کار شده است.

 

تبریز بزرگتر از همه ماست

شهردار تبریز در خصوص انتشار اخباری مبنی بر اینکه احتمال حضور وی در بدنه دولت در سال آینده وجود دارد نیز چنین گفت: تبریز از همه ما بزرگتر است و فعالیت در این شهر افتخار بزرگی برای هر مدیر از جمله بنده است، من برنامه ای ۴ ساله برای شهرداری تبریز داده ام و معتقد هستم ۴ سال نیز برای به نتیجه رسیدن برنامه ها در یک شهر کم است ولی این هم طبیعی است که با توجه به حوزه فعالیت بنده که در حوزه عمران و مدیریت است دوستانی که در رده های بالاتر در دولت سمت می گیردند پیشنهاداتی را به بنده و سایرین ارائه نمایند ولی تمام تمرکز من فعلا روی اجرای برنامه ها در تبریز است.

 

مدیران را ممنوع المصاحبه نکردم

هوشیار در پاسخ به این سوال که گفته می شود مدیران شهرداری تبریز را ممنوع المصاحبه کرده اید، گفت: هم من و هم مدیران شهرداری تبریز مقابل رسانه های شناسنامه دار مکلف به پاسخگویی هستیم اما با توجه به انتخابات پیش رو و ضرورت همکاری همه جانبه برای افزایش مشارکت در انتخابات گفته ایم تا مدیران در مصاحبه با رسانه ها ملاحظه نمایند تا ناخواسته جانب داری از کاندیدایی صورت نگیرد.

 

تبریز کلید گشایش اقتصادی کشور

شهردار کلانشهر تبریز در بخش پایانی گفتگوی اختصاصی خود با “سازه خبر” اظهار داشت: دیدگاهم همیشه این بوده که اگر روزی مدیران ارشد کشور به این نتیجه برسند که اگر گشایشی اقتصادی قرار است رخ دهد کلیدش کجاست؟ من میگویم کلید در تبریز است چون تبریز در مسیر اروپا و محور تبادلات شرق و غرب دنیاست اینرا همه در دنیا توجه دارند.تبریز با ظرفیتهای عظیم جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی و سایر آیتمها قابل مقایسه با سایر کلانشهرها نیست نه آنکه سایر شهرها بی اهمیت باشند اما ظرفیتهای تبریز برجسته و داشته های توسعه ایش بالاتر است من خیلی نسبت به جایگاه تبریز در دهه های آینده خوشبین هستم و امیدوارم این نگرشها بین مردم و دولتمردان و حاکمیت تداوم داشته و این اتفاق بیفتد . اما اینکه نگاهم این باشد که با مدیریت من این اتفاق بیفتد و بدون مدیریتم تامین نمیشود هرگز این نگرش نیست چون خیلی از ظرفیتهای تبریز مربوط به خود مردم است.

تهیه و تنظیم: پایگاه سازه خبر

 

 

 

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir