معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی:*دولت باید از حوزه ساخت و ساز کنار بکشد | پایگاه سازه خبر
یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳ | Sunday, 26 May , 2024
شناسه خبر:68734    ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۲
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی:
دولت باید از حوزه ساخت و ساز کنار بکشد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: ساخت و ساز در شهرها و روستاها باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن و خودمالکی حرکت کند.

به گزارش سازه خبر، «جبارعلی ذاکری» در نخستین همایش ملی کاربرد فناوری های نوین در مهندسی عمران با تاکید بر اینکه نظارت بر نظارت، بدترین شیوه مدیریتی است، افزود: تا زمانی که دولت در ساخت ساختمان نقش دارد، وضع ما بهتر از این نمی شود.

وی با بیان اینکه دولت باید از حوزه ساخت و ساز کنار بکشد، اظهار کرد: این رویه در قالب نهضت ملی مسکن آغاز شده است و در این استان واگذاری ساخت و ساز به گروه های ساخت و خودمالکی در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه مهندسان عمران و فعالان این حوزه می توانند در این زمینه نقش ایفا کنند، گفت: مدیریت استان از این طرح حمایت می کند و برای توسعه استان می توان دبیرخانه این همایش را دایمی ایجاد کرد و پیشنهادات اساتید و محققان در دبیرخانه مطرح و پس از ارزیابی آن ها برای توسعه استان استفاده شود.

ذاکری، با اشاره به اهمیت برگزاری چنین همایش هایی برای رفع چالش های موجود در حوزه ساخت و ساز، ادامه داد: نتیجه برگزاری چنین همایش هایی باید هم افزایی و انتقال تجربه و دانش از شرکتی به شرکت دیگر و از فردی به فرد دیگر باشد.

وی با انتقاد از ایجاد موجی در چند دهه گذشته برای حرکت معماری ها و طراحی های ساخت و سازها به سمت همگرایی در کشور، یادآور شد: با ادامه این موج، واژه دهکده واحد در حوزه معماری و شهرسازی اتفاق می افتد که حرکت درستی نبوده و موجب آسیب به هویت شهرها می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: شهرها در گذشته دارای هویت های مختلفی بودند ولی اکنون در طراحی شهری و معماری این هویت ها دیده نمی شود.

ذاکری، با بیان اینکه افرادی که در حوزه ساخت و طراحی فعال هستند باید در زمینه هویت بخشی به شهرها فعالیت کنند، افزود: در حوزه مدیریت شهری باید همه مسایل به طور یکپارچه دیده شده و از نگاه تک بعدی پرهیز شود.

وی اظهار کرد: در طرح نهضت ملی مسکن، دهکده های شهری تعریف شده و در این طرح به افراد و متقاضیان واجد شرایط زمین های تک واحدی با برخورداری از زیرساخت های لازم در حاشیه شهرها واگذار می شود.

ذاکری بر استفاده از فناوری های نوین در حوزه ساخت و ساز و حمل و نقل را ضروری دانست و ادامه داد: عدم ورود مهندسی عمران به حوزه نگهداری مورد غفلت قرار گرفته و باید این موضوع در رشته های دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد.

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir