یادداشت*استاندار شهید در چهار اپیزود به روایت سردبیر “سازه خبر” | پایگاه سازه خبر
دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ | Monday, 17 June , 2024
شناسه خبر:68813    ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۱
یادداشت
استاندار شهید در چهار اپیزود به روایت سردبیر “سازه خبر”

۳۰ دی ماه سال گذشته وقتیکه زین العابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی به رحمت خدا رفت گمانه زنی ها و شایعاتی در خصوص جانشین وی در این استان به گوش می رسید و نهایتا هیئت دولت مالک رحمتی را به عنوان استاندار آذربایجان شرقی منصوب کرد.

مالک رحمتی نامی آشنا برای مردم آذربایجان شرقی نبود ما رسانه ای ها نیز او را کم و بیش از زمان انتصاب وی به عنوان رئیس سازمان خصوصی سازی می شناختیم، جوانی دهه شصتی اصالتا مراغه  ای که با جستجو هاییکه برای سوابق وی صورت دادیم متوجه شدیم که سالها در بخش های مختلف و عمدتا در حوزه اقتصادی کشور فعالیت داشته است ولی این سوابق باعث نمی شد که همگان در وهله نخست بر درستی انتخاب وی به عنوان استاندار آذربایجان شرقی صحه بگذارند و شکی توام با سکوت در این استان موج می زد.

اپیزود اول: معارفه

مالک رحمتی را برای اولین بار سوم بهمن سال ۱۴۰۲ در تالار جمهوری فرمانداری تبریز در مراسم معارفه اش به عنوان استاندار آذربایجان شرقی دیدم. جوانی خوش سیما که عمدتا لبخند بر لب داشت و در عمق نگاهش اعتماد به نفس و صلابتی خاص موج می زد.

وقتی برای سخنرانی به روی سن رفت از تلاش های استاندار فقید قدردانی کرد از برنامه هایش برای توسعه متوازن استان خبر داد و مدیران را دعوت به تحرک بیشتر کرد و برای کم کارها خط و نشان کشید.

مالک رحمتی در همان روز اول نشان داد که حرفهای بسیاری برای گفتن دارد و برنامه هایش برای استان آذربایجان شرقی هدفمند است.

 

اپیزود دوم: دیدار با سفیر ژاپن

حدودا دو سال بود برای برگزاری رویداد بین اللمللی فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم در تبریز برنامه ریزی می شد زمان برگزاری این رویداد شهریور ۱۴۰۲ بود که صورت نگرفت و به اسفند ماه همان سال ماکول شد به دلیل تغییرات در مدیریت ارشد استان برگزاری موفق این رویداد مهم بین المللی برای برگزار کنندگان آن در هاله ای از ابهام فرو رفت، بهمن ماه زمانیکه برنامه رویداد بین اللمللی فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم را  به اطلاع مالک رحمتی  استاندار آذربایجان شرقی رساندیم بدون اتلاف وقت از برگزاری این رویداد استقبال و حمایت همه جانبه خود را اعلام کرد و نهایتا این رویداد بین المللی در اسفند ۱۴۰۲ با موفقیت برگزار شد.

 

در جریان برگزاری رویداد بین اللمللی فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم در تبریز “سوکادا تاماکی”  سفیر ژاپن در ایران به تبریز سفر کرد، وی را در کاخ استانداری به دیدار مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بردیم، با اقتدار کامل و صلابت مقابل سفیر ژاپن نشست و از ایده هایش برای همکاری ایران و ژاپن و تبریز و توکیو و نارا گفت، بر گسترش روابط اقتصادی، گردشگری، فرهنگی و هنری مابین آذربایجان شرقی و ژاپن تاکید کرد و پیشنهاد خواهر خواندگی تبریز با یکی از شهرهای ژاپن را داد و تمامی موارد ذکر شده توسط وی را سفیر ژاپن به دقت گوش می داد و یادداشت می کرد.

 

بدون تعارف بگویم آن روز من مالک رحمتی را در جایگاه یک دیپلمات کارکشته و وزیر امورخارجه دیدم که علاوه بر مسائل اقتصادی بر مسائل بین المللی هم تسلط کافی و وافی داشت و ازاینکه وی در راس مدیریت استان قرار گرفته است احساس غرور کردم و حس می کردم در سالهای آتی مالک رحمتی در جایگاه های بالاتری قرار خواهد گرفت.

اپیزود سوم: دیدار با هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان

اواخر فرودین امسال به همراه رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی به دیدار مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی رفتیم، کمی دیر به جلسه آمد و چندین باز متواضعانه از حاضرین در جلسه عذرخواهی کرد به دقت به سخنان رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان گوش داد و سپس سخنان خود را آغاز کرد.

 

با اینکه رشته تحصیلی اش فنی و مهندسی نبود ولی بگونه ای سخن می گفت که کاملا مشخص بود به مسائل حوزه فنی و مهندسی اشراف قابل قبولی دارد، از وضعیت حایشه نشینی، شهرسازی تبریز، ساخت و سازهای غیرمجاز گله مند بود ولی برای هریک از مواردی که مطرح می کرد راهکاری هم ارائه می نمود.

مالک رحمتی در این جلسه بر تقویت جایگاه نظارتی سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد و از رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی خواست که طرح های تخصصی برای رفع معضلات حوزه ساخت و ساز و شهری استان بدهند و تاکید کرد که من هم پای کار هستم و حتما حمایت همه جانبه خواهم کرد.

اپیزود چهارم: بدرود مالک!

مالک رحمتی جوان دهه شخصی مراغه ای ۴ ماه استاندار آذربایجان شرقی بود و در این مدت با تمام توان تلاش کرد و همواره در صحنه بود. چند بار دیگر نیز وی را در جلسات مختلف دیده بود نکته ای که همیشه توجه ام جلب می کرد این بود که وی از کاری که برای مردم و پیگیری امورات استان انجام می داد لذت می برد شوق خدمت را می شد در تمام وجودش حس کرد، سخنانش به دل می نشست  و ما رسانه ای ها را دلگرم می کرد تا کنارش باشیم و امورات و برنامه ها را پیگیری کنیم.

پایان مالک رحمتی با اینکه دردناک و تراژیک بود ولی فکر می کنم بگونه ای بود که خودش دلش می خواست، حین خدمت و در حال تلاش برای حل مشکلات مردمی که دوستش داشتند.

مالک رحتمی استاندار شهید آذربایجان شرقی در ۴ ماه توانست قلوب مردم این استان را فتح کند که بسیار پراهمیت بود.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

بدرود مالک

………………………………………………….

سید حسین هاشمی

سردبیر”سازه خبر”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir